Któż nie zna tego człowieka z Hiszpanii, który wraz ze swoim Pietenem rozdaje prezenty wszystkim słodkim dzieciom każdego roku 5 grudnia podczas "Pakjesavond" (5 grudnia) w Holandii, świętując swoje urodziny. W Belgii ma to miejsce 6 grudnia w Boxing Day.
Któż nie zna tego człowieka z Hiszpanii, który wraz ze swoim Pietenem rozdaje prezenty wszystkim słodkim dzieciom każdego roku 5 grudnia podczas "Pakjesavond" (5 grudnia) w Holandii, świętując swoje urodziny. W Belgii ma to miejsce 6 grudnia w Boxing Day. Ale jak właściwie powstała impreza Sinterklaas, czy rzeczywiście pochodzi z Hiszpanii i dlaczego Holandia i Belgia nie obchodzą jej w tym samym dniu?"
Historia
Sinterklaas pochodzi od Mikołaja, biskupa Myry. Myra znajduje się obecnie w Turcji, ale wcześniej należała do Cesarstwa Bizantyjskiego. Urodzony około 280 r., Nicholas był bardzo dobroczynnym człowiekiem, któremu bardzo zależało na ludziach.
Imię Nicholas oczywiście nie wzięło się znikąd. Aby zdobyć ten tytuł, musisz być dobrym przykładem dla wszystkich wokół siebie i muszą wydarzyć się co najmniej dwa cuda. Nikt nie wiedział dokładnie, czym jest cud, były to rzeczy, których nikt nie potrafił wyjaśnić. O Mikołaju opowiedziano wiele niezwykłych historii. Jednym z nich jest to, że jako dziecko mógł modlić się do Boga w swojej wannie. Poza tym wszyscy znamy Sinterklaasa jako przyjaciela dzieci, co może wynikać z wyjątkowej historii o trójce dzieci. Dzieci zostały zamordowane, a Nicholas przywrócił je do życia. Mikołaj przekazał również wiele pieniędzy biednym. Po śmierci 6 grudnia Mikołaj został pochowany i kanonizowany za wiele dobrych uczynków. Następnie szczątki kości św. Mikołaja zostały przywiezione do Bari we Włoszech przez jego czcicieli.
Ale czy wiesz, że Święty Mikołaj wcale nie pochodzi z Hiszpanii? Obecnie uważa się, że Święty Mikołaj pochodzi z Bari we Włoszech, gdzie przechowywane są jego szczątki. Bari przez długi czas znajdowało się w rękach Hiszpanii, stąd Włochy są prawdopodobnie mylone z Hiszpanią.
Pakjesavond
Z biegiem czasu Święty Mikołaj bardzo się zmienił. Chociaż idea stojąca za nim pozostała taka sama, tradycje uległy zmianie. Kiedy zakładanie buta nie odbywało się już w kościołach, ale w salonie, nie było to to samo, co znamy dzisiaj. Większość dzieci otrzymywała prezenty domowej roboty od rodziców, dopiero później, gdy dobrobyt wzrósł, otrzymywały prezenty kupowane w sklepach. Zwyczaj nakazywał dzieciom zakładać buty 5 grudnia, przed pójściem spać. W ten sposób 6 grudnia ich but zostanie wypełniony przez Pete'a, który wyjdzie z komina, aby włożyć do środka prezenty lub słodycze. Dopiero później świętowanie zostało rozszerzone i stało się zwyczajem, że Sinterklaas wraz z Pietenem przechodził przez drzwi w noc poprzedzającą jego urodziny z wielkim workiem prezentów. W ten sposób w Holandii powstała noc prezentów 5 grudnia. W Belgii nadal obchodzi się je w staroświecki sposób, wkładając buty wieczorem i rozpakowując prezenty rano 6 grudnia.
Versiering
Naturalnie sprawiasz, że Wigilia Świętego Mikołaja lub poranek Świętego Mikołaja są wyjątkowo przytulne i klimatyczne, jeśli ładnie udekorujesz dom różnymi dekoracjami Sinterklaas i Pieten. Dlatego na ten dzień mamy w naszym asortymencie wszystkie artykuły imprezowe, które sprawią, że ten dzień będzie przytulnym i wesołym przyjęciem Sinterklaas. Pomyśl o girlandach, balonach, kubkach, tabliczkach na drzwi, a nawet mamy super uroczą jutową torbę Sinterklaas na wszystkie prezenty.
Kleding
Chcesz przebrać się za Sinterklaasa lub Pieta? W takim razie mamy różne stroje dla dzieci i dorosłych. Mamy Pietenpakken dostępne w różnych kolorach: niebieskim, różowym, czerwonym i zielonym oraz w wielu innych kolorach.
Accessoires
Dla Pietenpak nie powinno oczywiście zabraknąć akcesoriów, takich jak peruka Pieten, makijaż i kapelusz Pieten. Mamy je również we wszystkich kolorach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oczywiście w naszym asortymencie mamy również mitrę Sinterklaas i Księgę Sinterklaas.
Rozsypywanie cukierków
Wszyscy to znamy, pyszne pepernoten, bezy i inne smakołyki, które Pieten zawsze posypuje podczas wjazdu Świętego Mikołaja. Ale skąd właściwie wzięło się to rozproszenie? Jedna z legend, która przetrwała do dziś, głosi, że Mikołaj wrzucił monety przez okno trzem kobietom, które miały zająć się prostytucją, ponieważ ich ojciec stał się zubożałym szlachcicem. W rezultacie Nicholas uratowałby siostry, a także zadbał o ich posag. Rozrzucanie słomy jest więc związane z tym aktem.
Ustawianie buta
Ustawianie buta istnieje od 15th wieku. Stało się to po raz pierwszy w kościele. Biedniejsi ludzie wkładali swój but do kościoła 5 grudnia, a następnie 6 grudnia wypełniali go bogaci ludzie. Dopiero później pojawiła się tradycja stawiania przez dzieci buta w salonie, aby otrzymać miły prezent. W dzisiejszych czasach dzieci kładą również marchewkę i miskę wody obok buta, dla konia Świętego Mikołaja.
Surprises
Wigilia to przede wszystkim przytulność, smakołyki i prezenty, ale kiedy osiągasz pewien wiek, nie wkładasz już buta, ale losujesz i robisz niespodzianki. Następnie każdy losuje los z imieniem kogoś z grupy i robi mu zabawną niespodziankę. W niespodziance umieszczasz prezent, a także dodajesz wiersz, który dotyczy osoby, której dajesz niespodziankę. Jeśli uważasz, że zrobienie niespodzianki jest zbyt pracochłonne, zawsze możesz wybrać zabawną grę w kości i upewnić się, że otrzymasz jak najwięcej prezentów.